30 Ekim Halloween gününde kötü ruhların dünyaya indiğine inanılır ve bu inanç doğrultusunda bu ruhların kişilerin kendilerini görmemesi için makyaj yapılır veya farklı bir karaktere bürünülür. Buradaki makyajda suratın farklı bir simaya bürünmesi veya yoğun bir makyajla farklılaşmasıdır. Dileyen kişiler yoğun olmayan bir makyajla kostüm giyerek de bu günü kutlayabilir.

 Profesyonel Makyaj

 Bazı makyaj sanatçıları veya kadın erkek fark etmeksizin bu güne önem verenler yoğun boya paletleriyle suratlarını tanınmayacak halde boyayıp korkunç bir surete bürüyebilirler. Herhangi bir kurgu karakterinin dışında kendi yaratıcılıklarıyla oluşturulan bir karakter de olunabilir. Bu makyaj için oldukça fazla makyaj ürünü gereklidir. Makyaj alanında uzman olmayan fakat böyle bir makyaj yapmak isteyen kişiler internetten video yardımıyla istedikleri görünüme ulaşabilir.

 Amatör Makyaj

 Halloween makyajı aynı zamanda farklı şekillerde de kendini gösterebilmektedir. Örneğin gündelik bir makyaj üzerine alın çevresinde veya göz çevresinde çizilecek olan bir ay, yıldız, asa gibi mistik veya gotik tarzda semboller o gündelik makyajı bir Halloween makyajına çevirecektir.

 Makyajın Tamamlayıcıları

 Bir Halloween makyajı kostümle ve kişinin taşıyacağı aksesuarlarla tamamlanır. Makyaj profesyonel bir makyaj olmasa da Halloween’in moda parçalarıyla günün anlam ve önemine uygun bir görünüm elde edilebilir. Korkunç olarak tanımlanabilecek herhangi bir aksesuar görünümü bir ileri seviyeye taşıyabilir.

 Basit Halloween Makyajı Nasıl Yapılır?

 Kolayca uygulanabilecek klasik bir Halloween makyajı için bir pudra, bir far paleti, bir göz kalemi, bir maskara bir de eyeliner yeterli olacaktır. Pudra tüm yüze uygulandıktan sonra kalın bir şekilde eyeliner sürülebilir. Ardından maskara ve koyu tonlarda özellikle bordo mor veya siyah sürülecek ruj genel yoğun bir makyaj görünümü oluşturacaktır.

 Bu genel görünüm kalem veya eyeliner yardımıyla çizilen birkaç korku çağırışımı yapan sembollerle süslenebilir veya suratta çatlak veya kan görünümü verecek şekilde far uygulanabilir.

 Sonuç olarak kişinin tercihlerine uygun bir Halloween makyajı birçok yönden mümkündür. Yoğun tamamen surat kapatılacak şekilde bir makyaj da yapılabilir, daha surat görünümünü kaybetmeden daha basit ve sade bir makyaj da yapılabilir. Her ikisi de genel Halloween konseptine uygun birer görünüm verecektir.