Yani bir cilt bakımı rutini başlatmak istiyorsunuz, ancak bazı sorularınız var: Kaç ürün kullanmanız gerekiyor? Cildiniz için hangisi doğru? Bu ürünleri hangi sırayla uygulamalısınız? Ve bu ürünler ne işe yarar? Tüm bu sorularınızın cevaplarını hep birlikte bulalım:

Günlük Cilt Bakımı Rutini

1- Temizleme

Temizlik, herhangi bir iyi cilt bakımı rutininin ilk adımıdır. Kullandığınız temizleyicinin türü, düşündüğünüzden daha önemlidir. Özellikle de daha aktif bileşenler kullanmayı planlıyorsanız, yüzünüzü nazikçe yıkamalısınız.

2- Ton

Toner isteğe bağlı uygulayabileceğiniz bir adımdır. Ancak hoşunuza giden bir toneriniz varsa kesinlikle kullanmalısınız. Tonerin cildinizin pH’ını dengelemenin harika bir yolu olabileceğini biliyor muydunuz?

Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, sivilceleri yatıştırmak için salisilik asit gibi maddeler içeren bir toner kullanabilirsiniz. Kuru veya hassas bir cildiniz varsa, yatıştırmak için nemlendirici bir toneri tercih etmelisiniz.

3- C Vitamini Serumu

Serumlar söz konusu olduğunda, gün boyunca bir C vitamini serumu kullanılmasını öneriyorum. Yaşınız kaç olursa olsun, herkesin C vitamini kullanması gerektiğini düşünüyorum, hatta 20’li yaşlarınızdan itibaren. Güneşten ve kirlilikten aldığımız hasarın çoğunu tersine çevirmeye yardımcı oluyor. C vitamini serumu kullanırken, kararlı bir C vitamini içeren bir serum arayın, böylece molekül cildinize gerçekten nüfuz edebilecektir.

4- Göz Kremi

Göz kremleri “tedavi” kategorisine girer. Göz çevrenize istemeden zarar vermemeniz için yüzük parmağınızı (en zayıf parmağınızı) kullanarak göz kremini sürün.

5- Nemlendirici

Cildinizi tedavi ettikten sonra, nemlendirme zamanı. Nemlendirici cildinizi nemli tutar ve cilt bariyerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Gündüz kullanımı için, hızlı bir şekilde emilecek ve makyaj sırasında tüylenmeye neden olmayacak daha hafif bir nemlendirici tercih edin.

6- Güneş kremi

Bu, cilt bakımı rutininizdeki en önemli adımdır. Güneş kremi kullanmıyorsanız, diğer adımların hiçbirini uygulamamışsınız gibi olur. Güneş, insanların cildinin erken yaşlanmasının bir numaralı nedenidir.” Dikkat: Cildinizi güneşten korumak, günlerinizi kapalı mekânda geçirseniz bile önemlidir, çünkü UV ışınları yine de pencerelerden içeri girebilir.

Gece Cilt Bakımı Rutini

1- Temizleyin

Geceleri yağ bazlı bir yüz yıkama gibi makyajınızı çıkarmaya yardımcı olan bir temizleyici kullanabilirsiniz. Fazladan bir adım atmak istiyorsanız, gözeneklerinizden kalan kirleri ve yağı temizlemek için bir yağ temizleyiciden sonra su bazlı bir yüz yıkama kullanarak “çift temizlemeyi” bile deneyebilirsiniz.

2- Ton

Toneri kullanmak isterseniz, sabahları yaptığınız gibi uygulayın. Bu, serumları ve tedavileri uygulamaya başlamadan önce gider.

3- Serumlar ve Tedaviler

Ölü deri hücrelerini soyarak cildi aydınlatmaya yardımcı olmak için alfa hidroksi asit kullanmak çok iyidir. Kolajeninizi oluşturmanıza yardımcı olur ve parlaklığı artırır. Cilt bakımı rutininize retinol eklemek istiyorsanız, en iyisini gece ritüeliniz sırasında uygularsınız. Retinol, görünür kırışıklıkları, parlak noktaları ve gözenek boyutunu azaltmaya yardımcı olan bir A vitamini şeklidir.

Retinolü 20’li yaşlarda kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak özellikle yaşlandıkça önemli hale gelir.

4- Göz Kremi

Çok fazla göz kremi kullanmanıza gerek yok, ancak cildinizi göz çevresindeki daha aktif ürünleri tolere edecek şekilde eğitmeye başlarsanız, daha fazla değişiklik göreceksiniz. Serumdan veya tedavinizden biraz göz çevrenize hafifçe vurabilir, ardından en sevdiğiniz göz kremini kullanarak takip edebilirsiniz.

5- Akne Lekesi Tedavisi

Görmek isteyeceğiniz bir sivilceniz daha sonra değil, daha erken kaybolursa, bu sivilce lekesi tedavileri uygulamak için harika bir zamandır. Eğer sadece bölgeyi tedavi ederseniz, cildiniz tıkanmışsa hemen yanında bir sivilce çıkacaktır. Derinizde yağ biriktiği için sivilceleriniz oluyor. Bu yüzden gözenekleri korumalısınız. Tüm yüzünüzü temizleyin. ”

6- Nemlendirin

Nemlendirme, aktif maddeler ve hidrasyonda sızdırmazlık sağlayan bir bariyer oluşturduğu için geceleri gerçekten önemlidir. Bu şekilde, uyandığınızda cildiniz ışıltılı ve dolgun ve güne başlamaya hazır hale gelir.

7- Yüz Yağı

Yüz yağları, uyurken nemi hapsetmenin harika bir yoludur. Pek çok insan akne veya yağlı bir cilde sahiplerse, ciltlerinin yağlarla patlayacağını düşünüyor ama bu aslında doğru değildir. Birçoğu cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya gerçekten yardımcı olabilir. Özellikle retinol ve alfa hidroksi asitler gibi aktif bileşenler kullanıyorsanız, yüz yağları ekstra nem artışı sağlamanın harika bir yoludur.