Geçtiğimiz 10 hafta içinde, COVID-19 ülke çapında tasarruf mağazalarına kapılarını kapatmaktan başka seçenek bırakmadığı için, vintage meraklıları internette tasarruf etmenin yollarını keşfetmeye zorlandı. Ve geçmiş stok envanteri, eski e-mağazaların şimdiye kadar ayakta kalmasına yardımcı olurken, bu kaynaklar yakında tükenecek. Bu olduğunda, birçok ikinci el satıcı için çevrimiçi kaynaklar tek seçenek olacaktır.

Bedenimin Ne Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yükselme ölçümünüz, pantolonu kalça kemiğinizden daha aşağıda mı yoksa daha yüksekte, doğal belinizde mi ve göbek deliğinize daha yakın bir yerde mi giyeceğinizi söyleyecektir.

Kot için alışveriş yapıyorsanız, ölçümler özellikle önemlidir. Çünkü eski tarzlar, örneğin Zara’dan bir çift kot pantolonla aynı boyuta sahip değildir. Bu nedenle, postayla gerçekten uyan kot pantolon almak istiyorsanız, yalnızca etiketin üzerindeki bedene bakmak yerine, yükselme, bel, kalça vb. Ölçülerini de ölçmeniz gerekir.

Vücudunuzu sık sık ölçmelisiniz. Özellikle beliniz, kalçanız ve dikişiniz olmak üzere güncellenmiş ölçümlere sahip olmak, çevrimiçi olarak sipariş ettiğiniz şeyin, geldiğinde gerçekten üzerinize tam uyduğunu göreceksiniz.

Ne Arıyorum?

Sevdiğiniz belirli bir markayı veya silueti arayarak başlayın. Çoğu site benzer tasarımları / stilleri bulabileceğiniz önerilerin dolu olduğu bir özelliğe sahip olacaktır. Sevdiğiniz her şeyi alışveriş sepetinize ekleyin ve daha sonra düzenleyin.

Öte yandan, önce aramanızı genişletmelisiniz. Klasik tişörtler söz konusu olduğunda, belirli grafikler için konuya göre arama yapmak yerine, daha geniş bir ağ oluşturun ve en sevdiğiniz topun modeline ve boyutuna göre arama yapın. Örneğin, “eski kraliyet mavisi Henri Matisse T-shirt” yerine “Hanes Beefy XL” için ikinci el girişleri arayarak, göz atacak daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz.

Boyuta ek olarak, fiyat ve malzeme gibi filtreler kullanın. “Beyaz eski bluzlar” arıyorsanız, pek çok sonuç alacaksınız. “100 TL’nin altında” veya “yalnızca pamuk” gibi filtreler sizi arayış sırasında bunalmaktan kurtarabilir.

Satıcılar Açısından Ne Aramalıyım?

İade kabul eden satıcılar bulmaya çalışın. Giysinizin uygunluğundan veya durumundan memnun değilseniz, en azından değiştirme imkanınızın bulunması sizi rahatlatacaktır. Online ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir sitede tasarruf etmenin en iyi seçeneğiniz olduğunu ekleyerek, bu şekilde müşteri korumasına sahip olacağınızı da hatırlatmak isterim.

Ayrıca çok aktif olmayan satıcılardan uzak durmayı da öneriyorum. Kişinin iyi yorumlar aldığından ve gönderileriyle tutarlı göründüğünden emin olmak için her zaman kontrol etmelisiniz. Sayfasında yalnızca tek bir ürün listelenmiş olan birinden Prada çantası satın almanızı tavsiye etmem.

İnternetten Vintage ve İkinci El Ürünleri Nereden Satın Almalıyım?

ModaCruz uygulaması her zaman ilk hedefimiz olabilir, ancak son zamanlarda Dolap uygulamasında da bulduğum bazı vintage ürünler beni şaşırttı. Süper kullanıcı dostu bir uygulama. Ayrıca Instagram’da artık sevdiğim ve sıklıkla satın aldığım bir sürü harika mağaza var. Bazen, Google’da aradığınızı da yazıp Görseller’i tıklayabilirsiniz. Tam olarak aradığınız şeyin anında ne zaman ortaya çıkacağını ve sizi bir siteye yönlendireceğini asla bilemezsiniz. Tek söylenecek şey: Çevrimiçi tasarruf, tıpkı şahsen tasarruf gibi, bir sabır oyunudur. Çok sayıda kaydırma, arama, teklif verme ve tam olarak ürününüzün açık artırmaya konmasını bekleyebilirsiniz.

Yapabildiğiniz zaman küçük vintage işletmeleri destekleyin. Çevremizdeki pek çok kişi, kariyerlerini, müşterileri için envanter tedarik etme ve iyileştirme becerilerini geliştirerek oluşturuyor. Vintage endüstrisine yatırılan çok fazla özen ve kaynak var. Bu nedenle, yapabiliyorsanız, doğrudan bu butiklerden alışveriş yapın ve kendinize çok zaman kazandırın. Bunu yaparken onlara da destek olun!